İş

‘DEİK’in gönüllü büyükelçileri dış ticaretimize yön veriyor’

Fikret ÇENGEL

Dış Ekonomik Tahviller Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “DEİK ailesinin gönüllü büyükelçileri olarak, ülkemizin ticari diplomasi faaliyetlerinde önümüze çıkan engelleri hep birlikte aşmak için yolumuza devam edeceğiz” dedi. dedim. Dış Ekonomik Çıkarlar Konseyi (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “DEİK ailesinin gönüllü büyükelçileri olarak, ülkemizin ticari diplomasi faaliyetlerinde önümüze çıkan engelleri hep birlikte aşmak için yolumuza devam edeceğiz” dedi. dedim.

DEİK Lideri Nail Olpak’ın ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, DEİK İş Kurulu Başkanları ve iş insanlarının katılımıyla düzenlenen DEİK Ticari Diplomasi Ödül Töreni’nde 12 DEİK İş Kurulu, 2022 yılı ticari diplomasi faaliyetlerinde 6 kategoride üstün performans göstererek ödüllendirildi. .

Dünyanın her yerinde varız

Dış Ekonomik Tahvil Kurumu’nun (DEİK) 151 İş Kurulu ile ihracat ailesine verdiği desteğe dikkat çeken DEİK Lideri Nail Olpak, “İhracat yolculuğumuz 1923 yılında 50 milyon dolarlık ihracatla başladı. 1984 yılında ilk kez 7 milyar doları gördük. Dışa açılma politikası ile ekonomimiz güçlenmeye ve kazan-kazan prensibi ile bağlar gelişmeye başlamıştır. Bu süreç beraberinde yeni ihtiyaçları ve yapılanmaları getirdi. Bunlardan biri de tüm dünyaya yayılmış 151 İstihdam Kurulu ile Türkiye’nin Ticari Diplomasisini yürüten DEİK oldu. DEİK’in ticari diplomasi faaliyetlerindeki artışla birlikte dış ekonomik ilişkilerimiz de değerli bir ivme kazandı. O günden bu yana ülkemizin dış ekonomik bağlarını daha iyi bir noktaya taşımak için var gücümüzle ilerliyoruz. 2022 yılında düzenlediğimiz etkinlikleri en çok ticaret yaptığımız ülkelerle karşılaştırdığımızda ortada ciddi bir örtüşme olduğunu görüyoruz. En fazla ticari diplomasi faaliyeti düzenlediğimiz 11 ülke aynı zamanda en yüksek dış ticaret hacmine sahip ülkelerdir. Toplam ihracatımızı Job Board’umuz olan ülkelere yaptığımız ihracatla karşılaştırdığımızda bir başka sonuç ortaya çıkıyor. 2022 yılında 254 milyar dolarlık ihracatımızın 250 milyar dolarını İş Kurulumuz olan ülkelere gerçekleştirdik. Bu da İş Konseylerimizin DEİK olarak ihracat ailesine verdiği desteğin anlamını gösteriyor.”

DEİK, iş dünyamız için bir nehir gibidir ve debisi yüksektir.

2022 yılında gerçekleştirdikleri 1800 faaliyetle ticari diplomasi alanında Türk iş dünyasına küresel bir değer kattıklarını belirten Olpak, “DEİK nehrinin akışı yüksek. Geçen yıldan bu yana 1800’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirdik. Ticari Diplomasi misyonumuzu ve küresel ağımızı Türkiye’nin dijital teknoloji şirketleriyle bir araya getirmek için Dijital Teknolojiler İş Konseyimizi kurduk. Paraguay, Uruguay, Liberya, Botsvana ve Dijital İş Konseylerinin kurulmasıyla birlikte İş Konseylerinin sayısı 151’e ulaştı. Yakında Esvatini Kingdom ve Brunei İş Konseylerini de ailemize katacağız.”

İki zirveye ev sahipliği yapacağız

DEİK’in Türkiye’nin ticari diplomasisini yürütmek için dünyanın her bölgesinde farklı hedef ve gündemlerle çalıştığını belirten Olpak, “Dış ticaretimizi dengelememiz gereken iş gündemimizin başında Asya Pasifik geliyor. Klasik pazarlarımızın yanı sıra uzak ülkelerin de ana ihracat hedefimiz olması için geçen yıl Ticaret Bakanlığımız Uzak Ülkeler Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladı. Bir kısmı birden fazla Asya ve Amerika’da, bir kısmı da Afrika kıtasında bulunan 18 ülkeye ihracatımızı artırmak için daha çok çalışacağız. Avrupa’yı daha yakından izlemeye devam edeceğiz. Dış ticaretimizin yüzde 50’den fazlasını birlikte yaptığımız ortağımızın ticari sağlığı değerlidir. Kuzey Amerika daha çok çalışacağımız bölgelerden biri. Afrika Kıtası, büyük ticaret ve yatırım fırsatlarına sahip bölgemizdir. Bu yıl 13 Ekim’de Ticaret Bakanlığımızın ev sahipliğinde dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu (TABEF) ile 54 Afrika ülkesinden iş dünyası temsilcilerini yeni amaçlar için bir araya getireceğiz. dedi.

körfez ile yeni dönem

Körfez ülkeleriyle ilişkilere de değinen DEİK Başkanı Nail Olpak, konuşmasına şöyle devam etti: “İlişkilerimizin bozulduğu Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile kopmasa da durgun seyreden Mısır ile dış ticaretimiz devam ediyor. geliştirilmiş, hem kayıpların telafisi hem de yeni fırsatlar olarak önümüzde… 15-16 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Dünya Türk İş Kurulları Kongresi ile diasporamızın değerli isimlerini ülkemizde bir araya getireceğiz. veri merkezi gibi stratejik çalışmalar yapmak önceliğimizdir.Son olarak ‘Türkiye’nin Startup Ekosistemi ve AB-Türkiye İşbirliği Yolları’ raporumuzu yayınladık.DEİK Ailemizin tüm fertlerine ve herkese şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçenleri, Ticari Diplomasi Ödülü’nü alan İş Konseylerimizi canı gönülden kutluyorum.”

haber-tekkekoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu