Ekonomi

Dolar/TL ani yükseliş göstermeye devam ediyor

Investing.com – Dolar, küresel piyasalar gerilerken dolar/TLGündüzleri düzdür, ancak gece seanslarında ani yükselmeler görülmeye devam eder.

Geçen hafta 18,86 ile rekor seviyeye ulaşan dolar/TL, gün içinde 18,78’e yakın yatay bir seyir izleyerek, Investing.com verilerinde gece 18,9474’e yükselerek yeni zirvesini test etti.

Euro ve frangı kurunda rekor yenilendi

Fed’in faizartı oranını en düşük seviyeye çekeceği yani Şubat ayında faiz oranlarını 50 baz puan yerine 25 baz puan artıracağı beklentisi. artış ileDolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. avro dolar Bu gelişmeyle birlikte dün yeniden 1.0762 ile 7 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Paritedeki yükselişin etkisiyle avro/TLdün Aralık 2021’de rekor sonrası yüksek seviyeyi görerek 20.22’ye ulaştı.

dolar/frangıdün kurdaki düşüşün etkisiyle frank/TL20.48’e çıktı ve tarihi tepeyi gördü.

Haftanın ikinci işlem gününde yurtta Endüstriyel üretimve işsizlik oranı bilgiler açıklanacaktır. Küresel tarafta ise Fed yetkililerinin açıklamaları yakından takip ediliyor. Faiz telaffuzlarının tekrarı ve dolar üzerindeki baskı küresel risk iştahını artırabilir. Ancak 2023 yılına negatif ayrışarak başlayan TL varlıklar artık küresel fiyatlamaya eşlik edemiyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu