Sağlık

Hamilelikte Estetik Yapılır mı? Öpücük. Dr. Güray Yeşiladalı merak edilenleri anlattı

Öpücük. Dr. Güray Yeşiladalı merak edilenleri anlattı

En tartışmalı konular arasında yer alan hamilelik dönemi ve doğum sonrası estetik hakkında açıklamalarda bulunan Vanity Aesthetics Kurucu Ortağı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Güray Yeşiladalı, gebelikte dolgu ve botoks dahil herhangi bir işlemi önermediğini belirterek, “Hamilelikten sonra ameliyat gerekirse anne bu süreçte bebeği emzirmeyi bırakmalıdır. Gebelik çok özel bir dönem, ben çok özel bir dönem. tüm kadınlara bu dönemi estetik kaygılar olmadan yaşamalarını tavsiye ederiz.

 

Günümüzde dudak dolgusu, botoks ya da cerrahi operasyon yaptırmaya karar veren kadınların en büyük endişelerinden biri hamilelikte ve hızlı doğum sonrasında bu işlemlerin yapılıp yapılamayacağıdır. Botoks ve dolgu uygulamasının hamilelerde etkilerine dair rastgele bir araştırma sonucu bulunmadığına dikkat çeken Vanity Aesthetics Kurucu Ortağı Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Güray Yeşiladalı, kanıtlanmış bir zararı olmadığını ancak böylesine özel bir dönemde risk alınmaması gerektiğini söyledi.

 

Güray Yeşiladalı, olumlu ya da olumsuz herhangi bir araştırma sonucunun bulunmadığını belirterek, “Bu uygulamaların bebeğe zarar vermeyeceği söylense de gebelikte en ufak bir riskin bile alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Anne adaylarına ve anne adaylarına estetik işlemlerini emzirme dönemi bitene kadar ertelemelerini tavsiye ederim.

 

“GÜVENLİ TARAFTA KALMAK İSTİYORUZ”

 

“Hamilelik hayatın çok özel bir dönemi, tadını çıkarmalısınız” diyen Güray Yeşiladalı, gebelikte botoks ve dolgu dahil hiçbir işlemi önermediğinin altını çizdi. Güvenli tarafta kalmayı tercih ediyoruz. Dokuz ay çok özel bir dönem ve o özel dönemde başka şeylere odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde emzirme döneminde de önermiyorum.

 

ANESTEZİ İLACI KULLANIRKEN EMZİRMEKTEN KAÇININ!

 

En çok merak edilen konulardan biri olan botoksun süte geçip geçmediği konusunda kanıtlanmış bir araştırma olmadığını vurgulayan Yeşiladalı, bu süreçte rastgele bir işlem yapmayı gerçekçi bulmadığını anlattı. Ancak emzirme döneminde ameliyat olmaya karar veren bireylerin anestezi aldıkları sürece emzirmekten kaçınmaları gerektiğinin altını çizen Yeşiladalı, “Anestezi ilaçları kullandığımız dönemde bebeğinize sütünüzü vermemelisiniz. Emzirme döngüsü tamamlandıktan sonra meme protezlerini öneriyoruz. Hamilelik ve emzirme döneminde vücut değişiklikleri ve meme büyümeleri meydana gelir ve emzirmenin tamamlanması ile birlikte sarkmalar gelişebilir. Bu nedenle meme protezi, karın germe, yağ aldırma gibi tüm işlemlerin bu doğal süreçler tamamlandıktan sonra olması çok daha sağlıklı olacaktır.”

 

“DOĞUM SONRASI AMELİYATLARIN KOMBİNE YAPILMASI MÜMKÜN”

 

Hayatta doğal bir süreç olan hamileliğin vücutta birçok değişikliğe neden olduğunu ifade eden Yeşiladalı, “Karın, göğüsler, cilt, vajina ve hatta yüzde gözle görülür değişikliklerden bahsetmek mümkün. Standart bir doğum estetiği ameliyatı göğüsleri dikleştirmeye, düz bir karına ve gençleşmiş bir vajinaya kavuşmaya yardımcı olur. Maternal estetik de tüm bu süreçleri tek çatı altında toplayarak kişinin anestezi ve güzelleştirmeye ihtiyaç duymadan farklı zamanlarda eksiksiz ve kesintisiz bir cerrahi müdahale almasına ve gebelik öncesi görüntüsünü yeniden kazanmasına olanak sağlar. Vanity Aesthetics olarak doğum sonrası süreçleri de bunun gibi kombine cerrahi işlemler olarak sunmaktayız.” Normal doğumda vajinal estetiğe olan talebin daha fazla olduğunu belirten Yeşiladalı, “Doğumdan sonraki 6 aylık süre vajina estetiğinde ameliyat olmamız için yeterlidir. Yine yüz germe, karın germe, yağ aldırma gibi tüm maternal estetik işlemlerde doğum sonrası hormon stabilitesi için altı ay beklemeyi tercih ediyoruz. Vücutta hala ödem olabileceği, yüz ve kollar şişebileceği için vücut normal düzenine dönmeden işlemlerin uygulanmasını önermiyoruz. Benim genel önerim kombine ameliyatlar dediğimiz bu uygulamaların toplu olarak yapılmasıdır çünkü birden fazla ameliyat uzun bir ameliyat süresi ve güzelleşme sürecinin tekrarı anlamına gelmektedir. Bu işlemlerin tek operasyonda yapılması kişinin sağlığı ve konforu için tercih ettiğimiz bir seçenektir.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu