Haber

İskilipli Atıf Hoca, vefatının 97. yılında anıldı.

İskilipli Atıf Hoca vefatının 97. yılında Çorum’un İskilip ilçesindeki kabri başında dualarla anıldı.

Atıf Derneği tarafından İskilipli Atıf Hoca Türbesi ve Gülbaba Mezarlığı Külliyesi’nde düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Yunus Emre Vural, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız , HÜDAPAR Bölge Koordinatörü İhsan Özdemir, Tokat İl Başkanı Mahmut Kaya, Atıf Derneği Lideri Mustafa Lek ve aile yakınları, Atıf Hoca’nın mezarı dua eşliğinde.

Anma programı kapsamında Ulu Cami’de öğle namazı öncesi İskilip’ten Atıf Hoca için mevlid okundu.

Atıf Hoca’nın yeğeni Ahmet Faruk İmal, burada yaptığı konuşmada İskilipli Atıf Hoca’nın haksız yere idam edildiğini söyledi.

Atıf Hoca’nın 4 Şubat 1926’da idam edildiğini kaydeden İmal, “Atıf Hoca’nın mahkeme tutanakları neşredildi, kitaplaştırıldı ve bir kısmı neşredildi. Eskiden Atıf Hoca’ya böyle iftiralar vardı. İngilizlerle işbirliği yaptı ve Milli Mücadele’ye karşı çıktı.” Cellatlar bu iftiraları cinayetlerine kaza süsü vermek için uydurdular. Mahkeme kayıtlarının üçte ikisi, yazdıkları kitaptan dolayı şapka kanununa muhalefetten kaynaklanmaktadır.” ifadesini kullandı.

İmal, idamın ardından İskilipli Atıf Hoca’nın eşi ve kızının sıkıntılı bir hayat yaşadığını ve İskilip’te vefat ettiğini kaydetti.

haber-basaksehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu