Haber

Yahudi yerleşimci Batı Şeria’da Filistinli genci öldürdü

27 yaşındaki Filistinli bir gencin, işgal altındaki Batı Şeria’da bir Yahudi yerleşimci tarafından başından vurulduğu bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Batı Şeria’da bir grup silahlı Yahudi yerleşimci, Salfit kentine bağlı Karave Beni Hasan köyünde Filistinli çiftçilere ve çobanlara saldırdı.

Yahudi yerleşimcilerden birinin Filistinlilerin üzerine ateş açtığı, bir gencin başından ağır yaralanarak bölgedeki sağlık merkezine kaldırıldığı bildirildi.

Bölgede Yahudi yerleşimciler ile onları koruyan İsrail askerleri ve Filistinliler arasında çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Salfit’in Karave Beni Hasan köyünde Yahudi bir yerleşimci tarafından ateşli silahla başından yaralanan Misgal Süleyman Abdulhalim Reyyan’ın (27) hayatını kaybettiği bildirildi. hayatını kaybetti.

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Filistinli gencin bir Yahudi yerleşimci tarafından öldürülmesi kınandı. Açıklamada, “Bu iğrenç suç, işgalciler ve milis yerleşimciler tarafından Filistinlilere karşı işlenen bir dizi kanlı cinayetin parçasıdır” denildi. söylendi.

İsrail hükümetinin bu tür kabahatlerden doğrudan sorumlu olduğu vurgulanarak, İsrail’in işlediği suçların soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) davette bulunuldu.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki fanatik Yahudi yerleşimciler son zamanlarda Filistinlilere, onların mallarına ve araçlarına yönelik saldırılarını artırdı. Resmi Filistin verilerine göre, 2023’ün başından bu yana İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin silahlı saldırılarında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 40’tan fazla Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu