Ekonomi

Bursa’nın İznik ilçesinde sezonda 12 bin ton Brüksel lahanası ihraç ediliyor

Bursa’nın İznik ilçesinde hasadına başlanan brüksel lahanası, sezonda 12 bin ton ihraç ediliyor.

Bursa’nın İznik ilçesinde ilk karın düşmesiyle birlikte dönemde 12 bin ton Brüksel lahanası (Çerkin lahanası) ihraç ediliyor. Tarlada alıcısını bulan sebzeler, içerdiği C vitamini sayesinde birçok fayda sağlar. Bağışıklığı artıran, bağ dokusu ve kemiklerdeki yağda kollajen üretimini destekleyen brüksel lahanası, dokuların büyümesinde ve onarımında da değerli bir rol oynuyor. K vitamini açısından zengin olan sebzeler kemikleri de güçlendirir.

Tarih ve turizmin yanı sıra tarımda da başarılı olan Bursa’nın İznik ilçesinde, nüfusun yüzde 90’ı tarımdan geçimini sağlıyor. Lezzet ve büyüklük bakımından Türkiye’nin Brüksel lahanası, bulunabilirliği nedeniyle Türk iç dünya pazarında kolayca müşteri bulmaktadır. Avrupa, Ortadoğu ve Arap ülkelerine ihraç edilmeye başlanan lahananın kilogram fiyatı 30 liradan piyasada. Brüksel lahanası üreticisi Selçuk Girgin, “İznik’in Çakırca İlçesi’nde 20 yıldır Brüksel lahanası üretiyoruz. Kendi tarlalarımızdan topladığımız lahanaları atölyelerimizde işliyoruz. Yarım kiloluk paketler halinde ihraç ediyoruz. Önce brüksel lahanası. İstanbul ve Ankara merkez eyaletlerine ulaşıyor, ardından dünyaya ihraç ediliyor. Yarım kilosu 15 liradan satılıyor. Sağlık açısından birçok faydası var” dedi.

Brokoli gibi kanser riskini azalttığı düşünülen ve besin değeri açısından oldukça güçlü bir kış sebzesidir. Popüler inanışın aksine, Brüksel lahanası orijinal olarak Belçika’da yetiştirilmemiştir. Anavatanı bilinmeyen bitki, Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak tüketilmekte ve Türkiye’de yetiştirilmektedir. Avrupa’da yaygın olarak tüketilen sebzenin adını nereden aldığı tam olarak bilinmese de teorilerden birinin adının Avrupa’nın göbeğinde bulunan ancak büyük şehrin küçücük bir versiyonu olan Brüksel şehrinden geldiği düşünülüyor. Avrupa başkentleri, çünkü lahananın küçücük bir versiyonudur.

Fide halindeyken lahanaya çok benzeyen bu sebzenin sap uzunluğu 60-90 santimetreye kadar çıkabilmektedir. Gövdedeki kalın sapların uçlarında koyu yeşil, beyaz damarlı iri yapraklar büyür ve bu yaprakların dingillerinden çıkan tomurcuklar küçük yuvarlak başa dönüşür. Küçük lahanaları andıran ve keskin bir kokusu olan başları sımsıkı sarılır, iri bir ceviz gibi büyür ve sebze olarak tüketilir. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu